Csokorba szedtük a bevált praktikákat
1. Kell a cukor vagy nem?
Nem csak a savanyítás sarkalatos kérdés, hanem az is, hogy adjunk-e a mártáshoz cukrot vagy ne, és ha igen, akkor ez milyen formában történjen? Már az egyik pác esetében felmerült, hogy a sokféle összetevő kiegészíthető egy kis cukorral, és sok receptben feltűnik, hogy a már elpasszírozott, leturmixolt zöldséges krémhez kevés karamellizált cukrot adnak, sőt vidéken somlekvárral vagy áfonyalekvárral ízesítik a szószt.
A vadashoz készített szósz elkészülte után már csak azt kell eldöntenünk, hogy meghagyjuk-e ebben a formájában, vagy tejföllel, tejszínnel kicsit krémesítjük, lágyítjuk-e a fogást.
2. Mi legyen a betét?
A kész szósz azonban nem jelenti azt, hogy az összes, vadassal kapcsolatos, szerteágazó problémakört érintettük, hiszen az egyik legfontosabb kérdés még hátravan: mit kínáljunk a vadas mellé? A vadashoz jól passzol a zsemlegombóc, amelynek elkészítésénél érdemes a zsemlekockákat egy kis szalonnazsírban lepirítani, majd a szalonna maga is nyugodtan mehet a kockákat összefogó tésztába, ahogy egy kevés pirított vöröshagyma is jól megfér benne. A zsemlegombócon kívül a köret lehet krumpligombóc, a szalvétagombóc, esetleg frissen sült krumplifánk, krumplikrokett, netán sós túrófánk, sztrapacska is. Ha nincs túl sok időnk, akkor frissen szaggatott nokedlivel vagy al dentére főzött tésztával is nyugodtan tálalhatjuk a vadast.
3. Így savanyítsd a mártást!
A mártást savanyíthatjuk citromhéjjal, citromlével, narancslével, mustárral vagy épp ecettel. Mustár esetében kísérletezhetünk a különféle extra mustárokkal, maradhatunk a hagyományos és jól bevált alap verziónál, s ugyanez igaz az ecetre is. Arra minden esetben figyeljünk oda, hogy csak biológiai úton előállított ecetet vegyünk, s ha lehet, ne túl erőset. Érdemes almaecettel vagy borecettel dolgozni.
Forrás: http://www.mindmegette.hu
Kiemelt kép forrása: www.pinterest.com