A 16. születésnapjára kapta meg első dslr gépét, amely hozzájárult mind ahhoz,hogy megmutathassa a szemlélőknek azt, hogy ő mennyire szereti és hogyan éli meg a természetben eltöltött idejét. Tóthpál Nellivel beszélgettem természetfotózásról.
Hogyan kerültél kapcsolatba a fotózással?
Legelőször 3 évvel ezelőtt vettem a kezembe fényképezőgépet, egy kölcsön gép volt, amivel bátyámékat fotóztam a koncertjeiken. Ekkor ragadott magával a fotózás varázsa, az érdekes és különleges pillanatok megörökítése. Majd a 16. születésnapomra a családtól fényképezőt kértem, így kaptam meg az első dslr gépem. Ezzel már nem csak koncerteken fotóztam, kiélhettem a természet iránti szeretetem a kertben, majd erdőn-mezőn.
Milyen felszereléssel fotózol?
Jelenleg egy Canon 50D-m van, egy 18-55, 55-250 mm-es és egy 300 mm f/4 objektívvel. Ezek közül legtöbbször a fix 300-at használom.
Egyedül vagy inkább társas formában fotózol?
Én a társas formáját kedvelem, mert a fotózás közbeni élményeket jó megosztani másokkal, jó például megbeszélni a cserkelési stratégiát, szóval számomra érdekesebb és több szem többet is lát. Lányként a szüleim féltenek, egyedül nem szívesen engednek ki a természetbe. Általában velük vagy Bozsó Krisztiánnal szoktam a határt járni.
Mennyi időd jut az iskola mellett a fotózásra?
Jellemzően hétvégenként fotózok, de ezek az alkalmak is ritkulni fognak. Ebben a tanévben kevesebb időm lesz, mert most fogok érettségizni, ballagni, tovább tanulni, így a tanulásé a főszerep.
Mennyivel másabban látja egy természetfotós a természetet, mint egy laikus?
Szerintem nagyon másképp látja, mivel egy laikus átsiklik azokon a dolgokon, amit egy természetfotós észrevesz. Egy laikus egészében nézi a tájat, mi keressük a tájban a témát, ami lehet egy apró bogár vagy egy pici virág is.
Mennyire tervezed, meg a fotózást mielőtt elindulsz? Vannak előre „kitervelt” projekted?
Cserkelve szoktam fotózni, ezért nem tervezek előre. Persze, vannak megálmodott képek a fejemben, amiket szeretnék hogy megvalósuljanak. Izgalmas dolog, hogy előre soha nem tudom mivel lep meg a természet.
Mennyire követed a többi fotós munkásságát?
Napi szintem követem más természetfotósok munkásságát, képeit a különböző közösségi oldalakon. Szeretem nézni mások képeit, érdekel hogyan látják, örökítik meg a természetet. Szívesen olvasom mások fotónaplóját, akár egy-egy leírás is tanulságos lehet számomra.
Melyek azok a napszakok, amikor szívesen fotózol?
A reggeli és a késő délutáni időszak, mint szerintem minden fotósnak, mert ilyenkor legszebbek a fények, ami különlegesebbé teszi a képeket.
Történet veled fotózás közben valamilyen vicces vagy számodra kedves esemény, amit szívesen megosztasz az olvasókkal?
A legkedvesebb élményem, amikor 2 órányi kúszás után sikerült elkészítenem a régen vágyott őzbak portrémat. A legviccesebb pedig előző héten történt. Alig láthatóan mozgott valami a nádas szélén kb.100 méterre tőlem, a távcsövön keresztül is csak egy barnás foltot láttam a magas fűben. Fiatal őznek néztem. Elkezdtem kúszni felé, néha felpillantottam, hogy jó irányba haladok-e. Egyszer csak eltűnt, majd közvetlen előttem megjelent a hosszú vörös farkával és a ravaszdi, zöld róka szemeivel.
Milyen terveid vannak a jövőre nézve a fotózás terén?
A fotós tudásom szeretném magasabb szintre emelni és a felszerelésemet fejleszteni. Szeretnék majd egy saját itatós lest és minél több különleges helyre eljutni. A következő fotómat jó lenne egy gímszarvasról készíteni…
Köszönöm szépen a válaszaidat és további sikereket kívánok neked!
Ha tetszett az interjú akkor nézz be a blogjára is további képek és érdekességek miatt: