Labradorjával már minden vizsgát teljesítettek és a legtöbb versenyen előkelő helyezést értek el. Továbbiakban a vizsláival is hasonló céljai vannak. Gombai Csabával beszélgettem honnan ered a kutyák iránti szeretete és milyen jövőbeni tervei vannak még.
A családban más is foglalkozik kutyákkal vagy te voltál az első?
A családban senki nem foglalkozott eddig kutyákkal, a szó azon értelmében hogy munka vagy vadászkutya. Nagymamámnál elég sok időt töltünk gyerekként, ő kint lakott egy tanyán a Nyiri erdő alatt. Neki volt két kutyája Csöpi és Picur, velük jártuk az erdőt és a mezőt, együtt kergettük a dámokat, nyulakat és fácánokat. Persze ezek kutyák igazi keverékek voltak, de valóban jó pajtások voltak az itt töltött idő alatt! Talán innen fakad a szerelem a kutyák iránt.
Miért döntöttél úgy, hogy a vadászat mellett vadászkutyákkal is foglalkozol?
Először kutyázni kezdtem majd, vadászni! De ezt kifejtem bővebben: amikor kiköltöztünk a városból kaptam egy német juhász jellegű kutyát a neve Piri volt, sok mindenre megtanítottam, nagyon szerettük egymást, de sajnos korán elment közülünk, rákos lett. Pár évre rá vettem egy golden retrievert. Elkezdtem képezni az alapokra és időnkét átjártam Lajosmizsére kutya suliba, aztán csináltunk egy kutya sulit itt Hetényben, de mivel tudtam hogy a golden vadász kutya megkerestem a helyi vadászokat és csatlakoztam hozzájuk, mint kutyás hajtó, az első szezon után gondolkodtam el, hogy vadász leszek én is.
Volt esetleg szakmai segítség, aki tanácsokat adott, hogyan csináld?
Vadászatok alkalmával próbáltak segíteni a vadászok hogyan kell kutyát vezetni. Ezután jött nagy ötlet csináljunk VAV-ot, itt ismerkedtem meg pár retriever-el és elkezdtünk együtt tréningezni, aztán persze jártunk Pestre is tréningezni, így tanultam sokat erről a fajtáról. A nagy áttörését a labradorom hozta vele voltam jó pár versenyen ekkor tájt ismertem meg Szikinger Jánost aki sokat segített nekem!
Jelenleg hány kutyával foglalkozol? Számodra ők társak vagy inkább munkatársak?
Jelenleg négy kutyám van, a golden már nyugdíjas, labradorom még aktív, és még van kettő német vizslám! Ők itthon is kint területen is az én vadászkutyáim! (Szándékosan fogalmaztam így!)
Napi szintem milyen elfoglaltságaid vannak velük?
Azokkal a kutyákkal, amelyekkel dolgozni akarunk napi szinten kell foglalkozni, az etetés és simogatás nem elég főleg a vizsláknak, hiszen hatalmas mozgás igényük van!
Milyen díjakat és elismeréseket mondhatsz eddig magadénak? Melyikre vagy a legbüszkébb?
Labradorommal minden vizsgát teljesítettünk, valamint jó pár versenyen indultunk jó helyezésekkel zártunk! A vizslákkal is ugyan ilyen céljaim vannak, de mindenesetre a vizslamunka összetettsége, mindenes munkája miatt sokkal nehezebb, mint bármi más, ezért nagyon büszke vagyok vizsláim eredményeire! Persze a legrangosabb legmeghatározóbb a vizsla főversenyen elért eredmény!
Vannak olyan szakmabeliek, akikkel tartod a kapcsolatot vagy, akitől tanácsot kérsz?
Mi kutyások, akik versenyre, vadászatra, kiállításokra járunk ismerjük egymást, sok mindent megtudunk beszélni egymást közt! Persze vannak barátaim itt városban, akikkel napi szinten beszélgetünk a kutyázásról, hála istenek ők is kutyabolondok mint én, de persze vannak a régi nagy kutyások velük is nagyon jó kapcsolatot ápolok!
Tervben van esetleg egy saját kennel vagy milyen terveid vannak a következő évekre?
Igen vannak ilyen terveim, jövő évben tervezem, hogy megalapítom saját kennelem, hiszen kutyáim kiemelkedő eredményeket értek el munkában és küllemben, ezért alkalmasak arra, hogy tovább tenyészem őket! Azt, Hogy hogyan tovább? Folyamatosan képezzük magunkat és a legjobb fokmérő a versenyen elért eredmény! Jövőre lesznek nagyon komoly megmérettetések, amin indulni szeretnék!
Köszönöm szépen a válaszaidat és további sikereket kívánok neked!
2017 legnagyobb vizslás eseménye Magyarországon:
28. IKP – 28. Internationale Kurzhaar Prüfung
https://www.facebook.com/events/228290250901770/