2014-ben vásárolta meg első DSLR fényképezőgépét, rájött, hogy a tájképfotózás ál hozzá legközelebb. A tájképek mellett szép számban asztrofotókat is készít. Az jövőben számos külföldi helyre szeretne ellátogatni, egy-egy megálmodott kép elkészítéséhez. Babus Patrikkal beszélgettem fotós munkásságáról.
1.Honnan ered a fotózás iránti szereteted?
Láttam sok képet a Tejútról az interneten, újságokban, és annyira megtetszettek az ilyen jellegű éjszakai asztrotájképek, hogy elhatároztam, megtanulom, hogy kell ilyen fotókat készíteni. 2014-ben vettem meg a DSLR fényképezőgépemet – amit még most is használok – és az első éjszakai fotó után szerelmes lettem az egészbe.
2.Milyen felszereléssel fotózol?
A váz egy Nikon D5100, amit szettben vettem egy alap 18-55-ös kit objektívvel még 2014-ben. Vettem egy alap kis rozoga állványt is, de sok mindenre nem volt jó. Később lecseréltem egy kicsit jobbra. Nagyon gyorsan rájöttem, hogy a tájképezéshez elengedhetetlen egy rendes nagy látószögű objektív, így a Sigma 10-20 f3,5-ös optikára esett a választásom. Ezeken kívül van még egy Nikon 55-200-as teleobjektívem, amit viszonylag ritkán használok. Legújabb darabja gyűjteményemnek egy Manfrotto 055-ös állvány gömbfejjel, amit biztos, hogy jó pár évig nem kell lecserélnem.
3.Van olyan helyszín hazánkban vagy akár külföldön, ahol szívesen fotóznál?
Kis hazánkban Zselicbe látogatnék el mindenképp, ami talán idén nyáron össze is jön. Magyarországon itt van a legkisebb fényszennyezés, így rendkívül alkalmas asztrotájképezésre. Külföldön rengeteg helyre ellátogatnék, elsősorban Amerikába a nyugati partszakaszra ahol tengerparti naplementéket fotóznék. Ezeken kívül még az utóbbi időben megkedveltem a hegyeket és vízeséseket/erdei patakokat. Olasz Dolomitok, Tátra (itt már voltam egyszer és mindenképp vissza akarok menni), valamint visszatérve Amerikába Oregon és Washington államban nagyon szívesen eltöltenék pár hetet/hónapot fotós túraként.
4.Munkáid közül melyik az a fotó, amire a legbüszkébb vagy?
Hmm. Legbüszkébb talán az egyik idén januári Tátrás képemre ahol az előtérben egy patak van, a háttérben meg hegycsúcsok, amit a naplemente fényei festenek meg. Mind a helyszínen, mind a gépen, utómunka során nehéz kihívásokat állított elém, de sikerült megbirkóznom vele.
Ezen kívül a másik egy elég régi kép (2015-ös) amin egy ködös fenyőerdő van. A Harry Potterből a Tiltott rengeteg címet adtam neki, mert ahhoz az erdőhöz tudnám leginkább hasonlítani. Mai napig emlékszem, ahogy a ködös téli napon jöttem le Salgó várából és úgy éreztem magam mintha én is a filmben lennék.5.Melyek azok a napszakok, amikor szívesen fotózol?
Tájfotós szempontból általában a naplemente/napkelte és a naplemente utáni és napkelte előtti lágy, szórt fény az ideális. Ezeken kívül még természetesen az éjszaka a másik kedvenc időszakom. Ezek az időszakok kihívással telik, rengeteg mindennel meg kell birkózni, (ilyen a hideg, a sötétség, a nehéz fotózási kondíciók) de megéri, hiszen ekkor vannak a legszebb fények. A másik dolog pedig, hogy nagyon sokszor nem úgy történnek az események, ahogy mi azt eltervezzük, nem kapjuk meg azokat a fényeket, amikre számítottunk. Ilyenkor hiábavalónak érezhetjük az egészet, de úgy kell felfogni, hogy kirándultunk egyet, tapasztalatot szereztünk és majd legközelebb összejön. A tájfotózás ilyen. 🙂
6.Képeidet nézegetve nagyon sok éjszakai fotót figyeltem meg. Mi szükséges egy-egy ilyesfajta fotó, pl. tejút elkészítéséhez?
Ami talán a legfontosabb az egy stabil állvány. Éjszaka van és sötét, tehát hosszú expozíciós idővel kell dolgoznunk, ami alatt, muszáj, hogy a fényképezőgép ne mozduljon be. Egy olyan gépre is szükségünk van, amivel lehet hosszan exponálni (20-25 másodperc) és egy nagy látószögű objektív is ajánlatos. Felszerelésen kívül kell mindenképpen egy olyan hely távol lakott településektől, ahol nincsen annyi fényszennyezés. A légkörnek is tisztának kell lennie, és természetesen felhők sem jók, ha vannak. Ha elkészítettük a képet, akkor jön az utómunka a gépen, ami szintén több órás művelet lehet.7.A tájképeken kívül más jellegű képeket is készítesz?
Nagyon ritkán, de van hogy virágokat fényképezek, még ritkábban embereket, portrékat, de volt már hogy rendezvényen is voltam fotós. Egyébként a portrézás az ami még eléggé érdekel, de ahhoz egy teljesen más felszerelés szükséges mint tájképekhez, szóval nem valószínű hogy komolyabban beleásom magam.
8.Mennyire követed a többi fotós munkásságát?
Van pár fotós leginkább külföldiek, akiknek ahogyan csak tudom követem a munkásságát. Az abszolút kedvenc és egyben példakép is Michael Shainblum. Ő egy amerikai tájfotós, aki nap, mint nap inspirál engem a képeivel. Rajta kívül még Ted Gore, Ryan Dyar is nagy kedvenc.9.Van valamilyen konkrét terved a fotóiddal?
Nagyon jó lenne valami online felületet létrehozni ahol válogatott képeket tudnék eladni akár falra tehető nyomtatványokként, akár naptárként, akár bármi másként. Pár év múlva talán össze is jön, de mindenképp jó lenne egy kis pénzt szerezni velük, ugyanis nem kis munka van a fotókban. Ez úgy tűnhet, mintha a pénzért akarnám csinálni, de ez nem így van, mert akkor is fotózok, ha nem keresek vele egy forintot sem. Azért csinálom, mert szeretem. Ezen kívül még szeretnék kiállításokat is elsősorban csak itt a környékemen.
10.Milyen terveid vannak a jövőre nézve?
Mivel arra nagyon kicsi az esély, hogy tájfotózásból éljek meg akár itthon akár külföldön, ezért valószínűleg megmarad hobbiként. Ha megengedhetem magamnak, mindenképp a fentebb felsorolt helyekre is ellátogatok majd. Van pár terv még ezeken kívül a fejemben, amiket egyelőre megtartanék magamnak. 🙂
Köszönöm szépen a válaszaidat és további sikereket kívánok neked!