Egy gyerekkori élménnyel indult minden, amelyet még ma is emleget. Folyamatosan részt vett a helyi vadász életben így rengeteg állatot tudott megfigyelni, lefotózni, megfesteni. Seres Józseffel beszélgettünk fotós és festői munkásságáról.
Honnan ered a természet szeretete?
3 évesen költöztünk Gödöllőre, és már kisgyermekként megismerkedtem a Gödöllői dombság varázslatos szépségeivel, erdeivel. Sokat járunk édesapámékkal kirándulni az erdőben, hisz a kertünktől pár lépésre már ott volt az erdő. 40 évvel azelőtt szegényesen éltünk, az erdőből kellett beszereznünk a napi főzéshez valót. Apukámat elkísértem szárazfa gyűjtő útra, kis fűrészelés után megpihentünk egy kidőlt fán, apám cigarettára gyújtott, és az erdei csendességben felharsant egy hang. Ma is itt cseng a fülemben, a bőgő bika hangja, kicsit összerezzentem tőle, de jó érzéssel gondolok vissza rá a mai napig. Sokat jártam a helybéli vadászokkal vadlesekre, nyúl és fácán hajtásokra. Megemlíteném Dr. Fábián Gyula professzort, akinek sokat köszönhetek, rengeteget jártunk vele nagy vad megfigyelésekre, madár megfigyelésekre, és egyben íjász mesterem is volt.
Melyik a kedvenc időszakod?
A kedvenc időszakom azt lehet mondani, mint minden vadász kedvence, a szeptember a szarvasnász időszaka a „bőgés” minden szívet megdobogtató, amikor hangos az erdő az orgonálásuktól. Mindig nagy örömmel várom a szeptembert, szabadságot is szoktam ilyenkor kivenni, hogy minél többet kint legyek és bőgő kürtömmel közöttük „bőghessek” fotózás közben.
Hogyan osztod be az idődet, hogy jusson a festésre és a fotózásra is?
Személy és vagyonőrként dolgozom, pont azért a szabadidőért 1-24 órát dolgozom, és közben 3 napot vagyok itthon, hogy ki tudjak menni fotózni és megfigyelni az állatokat, és így jut idő a festésre is.
Milyen jellemzőkkel tudnád körbeírni a saját munkádat?
Munkámban realista jegyeket találhat a szemlélő, mert amit a természetből ellesek azt szeretném visszaadni amennyire csak lehet, a legélethűbben.
Milyen anyagokat használsz a műveid elkészítése során?
Elsősorban olajjal dolgozom, kasírozott vászonra, illetve farost lemezre felragasztott vászonra festek. Olajfesték a kedvencem, és nem utolsó sorban a grafit ceruzával és szénnel való rajzolást, satírozást és kedvelem nagyon.
Hol láthatóak az illusztrációid?
Több könyvben is megtalálhatóak az illusztrációim:
Tálosi István : Ötven vadász emlékeiből 9.
Bán István : Téli zimankó
Nomád Földi László : Vadászat karácsonya
Ambrózy Árpád : Amit a vadász íjász vizsgán tudni kell .
Facebook oldalán: József Seres névnél megtalálhatok a rajzaim.
www.seresjózsef.uw.hu honlap
A Nimród szerkesztőség lehetőséget adott a 2016-os Nimród naptár elkészítésére, amit festményeimmel és grafikáimmal fognak megjelenni.
Jelenleg milyen munkáid vannak?
Sokféle munkáim vannak, az apróvadtól a nagyvadig, de inkább a nagyvadak a jellemzőek, mert ahol élek a Gödöllői dombságban inkább a nagyvadak vannak többségében. Szarvas, vaddisznó, muflon, őz, ezeket szívesen festem, nagy kedvencem a vaddisznó, róka és az erdei Szalonka, tájban elhelyezve.
Van kedvenc helyed, ahol megfigyeled a vászonra álmodott állatokat?
Több kedvenc helyem is van. A Pilisi Parkerdő Valkói területén ahova kitudok menni megfigyelésekre fotózásokra, vadföldekre, vaddagonyákhoz és szórókra.
Megköszönöm a lehetőséget a parkerdő vezetőjének M. Ferencnek és a vadgazda H. Károly barátomnak, akik lehetőséget biztosítottak, hogy kijárhassak a területükre, amit nagy megbecsüléssel bizalmasan kezelek. Hiszen a vad megóvása nekem is a szívügyem.
Van valamilyen hazai vagy külföldi festő, akinek követed a munkásságát?
Kedvelt festőim Csergezán Pál, talán minden vadászfestő példaképe. Muray Róbert, akit ismertem is mentorom és tanítom volt. Muray műhely minden egyes alkotó táborában részt vehettem. 2004-ben megkaptam a Muray Róbert emlék plakettet amelyet a mai napig is megbecsüléssel nagy tiszteletben tartok. Megemlíteném Valaczkai Erzsébetet, aki Gemenci alkotó táboraiba meghívott többször. Első sorban említenem Csiszár József festőművész urat, akinek sokat köszönhetek. Muray Róbert után ő tanít és képez a mai napig és ez nekem egy kiváltság, mert magamtól 10 év alatt se jöttem volna rá azokra a technikákra, amiket megmutatott nekem. A megtanult és ellesett technikát szeretném követni a magam stílus kialakításában. Külföldi festő, akinek szívesen nézegetem a festményeit, képeit, grafikáit a Holland Rien Poortvliet.
Sokat nem kellett várnom, mert a jól etetett leshelyek, szórok azok hamar odacsalták a vadat, de egyszer előfordult, hogy 5 óra hosszat kellett várnom a vaddisznókra.
Milyen jövőbeni terveid vannak?
A jövőbeni terveim szeretném továbbra is a fotózást folytatni a magam szórakoztatására, mert szép és jó időtöltés, kikapcsolódás a mindennapos stresszes világunkban. Szeretném továbbra is festményképeimmel megdobogtatni a természet kedvelők, természet szeretők szívét. Továbbá szeretném megismertetni a festői munkásságomat az emberiséggel. Szeretnék ebből a fogyó természetből, állatvilágból valami maradandót hagyni a festmény képeimen.
Köszönöm a válaszaidat és további sikereket kívánok neked! 🙂